Спамери и Безделничари
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Религија

+2
The Spammer
Nikche
6 posters

Страна 1 of 2 1, 2  Next

Go down

Религија Empty Религија

Пишување by Nikche Пет Фед 19, 2010 6:17 pm

Па еве да отвориме малце и некоја поосетлива и поозбилна тема. Слободно можете да го пишувате тука вашето мислење за религијата но не заборавајте дека не смее да се пишуваат навредливи зборови.


Јас ќе почнам и ќе го кажам своето мислење за релитијата. Доколку некој не се согласува или пак се согласува нека се чувствува слободен да пише.

Јас не сум религиозен човек. Верувам во тоа што го гледам. За се друго едноставно можам да дадам предпоставки. Не верувам дека Господ или некоја виша сила помага или едноставно го држи балансот во светот и не верувам дека треба да го ослонам мојот живот и постапки само врз религијата.
Во секој случај во религијата има и работи кои се добри и можеби некогаш помагаат да се оформи карактерот , да биде добар , цврст, но и наивен.
Баш поради таа причина религијата била и погрешно употребувана односно за да се контролира народот како од почетокот на настанокот на човекот се до денешницата.Исто така лошо е тоа што доаѓа и често до конфликт меѓу религиите или поточно на припадниците на одделни религии.

Толку имам да кажам за сега . ^^
Nikche
Nikche
Потенцијален Спамер

Број на мислења : 32
Join date : 2010-02-12
Age : 32
Местолокација : Скопјето/Влаето

Вратете се на почетокот Go down

Религија Empty Re: Религија

Пишување by The Spammer Пет Фед 19, 2010 6:50 pm

Вака... Јас сум исто Атеист и освен основната идеја заради која на верувам во Господ, односно тоа што не ми е логично да постои таква сила која нè команда, постојат повеќе други работи кои ме тераат да не верувам.

На пример: поставувањето на присилен авторитет што воопшто не делува на виша сила туку баш напротив на некој послаб идентитет кој нема друг начин да го убеди народот да верува во него освен со закана
- Под послаб идентитет се однесувам на човекот и на другите потенцијални вонземски суштества (Од секогаш ми се допаѓала теоријата дека Господ можеби не бил виша сила туку вонземнско суштество со поголема интелегенција од нас кое, за разлика од новокомпонираните филмови за вонземјаните кои сакаат да не уништат, сака да ни помогне).
Исто така, претставниците на религиите - Црквата и поповите, како во минатото, така и сега не се имаат покажано баш најдобро со самото тоа што во среден век ја негирале целокупната наука, а денеска додека луѓе гладуваат тие си возат џипчиња, стварно не чини...
The Spammer
The Spammer
Epic Spammer

Број на мислења : 1210
Join date : 2010-02-11
Age : 32
Местолокација : Скопје

http://www.spammers.forumtwilight.com

Вратете се на почетокот Go down

Религија Empty Re: Религија

Пишување by Дадо Сеедно Пет Фед 19, 2010 8:05 pm

Па јас неможам да се наречам атеист бидејќи сепак верувам во Господ до одреден степен се разбира. Верувам зашто според мене не е лошо да се верува во нешто, но да не се претерува.Значи не мислам дека Господ го создал светот и такви работи ама како што кажав верувам до одреден степен дека сепак можеби има некоја сила.
А кога станува збор за религија незнам шо да кажам, тоа за мене едноставно не постои, и не ме интересира кој што е.Важно е дека сите сме луѓе. И така. Smile
Дадо Сеедно
Дадо Сеедно
Apprentice Spammer

Број на мислења : 51
Join date : 2010-02-14
Age : 32
Местолокација : Скопје Ѓорче Петров

Вратете се на почетокот Go down

Религија Empty Re: Религија

Пишување by The Spammer Пет Фед 19, 2010 8:14 pm

Значи ти веруваш во филозофијата на вербата, односно секој човек кој нема нешто во кое ќе верува не може да постигне ништо во животот? Логично... Но без разлика дали е тоа религиозна ствар, некој идол, или можеби амбиција одредена, така? Smile Сакам да слушнам нешто од религиозни луѓе за да можеме да дискутираме на темата... Smile
The Spammer
The Spammer
Epic Spammer

Број на мислења : 1210
Join date : 2010-02-11
Age : 32
Местолокација : Скопје

http://www.spammers.forumtwilight.com

Вратете се на почетокот Go down

Религија Empty Re: Религија

Пишување by Виктор a.k.a Вик Пет Фед 19, 2010 10:13 pm

Секој може да зборува како не верува во богови бла бла бла бла... но факт е дека во најочајниот момент во својот живот кога нема да можете да побарате помош од некој, ќе побарате од вашиот бог ... Зарем не?
Виктор a.k.a Вик
Виктор a.k.a Вик
Master Spammer

Број на мислења : 478
Join date : 2010-02-12
Age : 33

Вратете се на почетокот Go down

Религија Empty Re: Религија

Пишување by Nikche Саб Фед 20, 2010 1:13 pm

Доколку тие зборови ‘‘Господе помогни ми‘‘ излезат од мојата уста , тие ќе немаат никакво значење. Би ги кажал како изрека. Едноставно за да покажам дека сум беспомошен. Ама пак мислам дека јас не би ги кажал тие зборови. Као ако сум очаен и неам шо да праам едноставно ќе бидам депресивен , изнервиран и ќе си мавам боксови.


Последната промена е направена од Jelena Karleuša на Саб Фед 20, 2010 2:19 pm. Мислењето е променето 1 пати (Reason for editing : <3)
Nikche
Nikche
Потенцијален Спамер

Број на мислења : 32
Join date : 2010-02-12
Age : 32
Местолокација : Скопјето/Влаето

Вратете се на почетокот Go down

Религија Empty Re: Религија

Пишување by The Spammer Саб Фед 20, 2010 1:42 pm

Виктор a.k.a Вик напиша:Секој може да зборува како не верува во богови бла бла бла бла... но факт е дека во најочајниот момент во својот живот кога нема да можете да побарате помош од некој, ќе побарате од вашиот бог ... Зарем не?

Кој бог пеер? Кој е тој наш бог? Јас не верувам едноставно, не ми е логично да постои, а се надополнува тоа што сум голем противник на хиерархија, авторитет и лажење (лицемерие, ватевар)... Очаен човек е човек без објективна свест, не можеш ти да се потпираш на човек кој е очаен, без разлика кои сфаќања ги има тогаш... Сите сме подлежни на болести и пореметувања, така да секој момент може јас да се пореметам и да почнам да навивам са Монархија, кралица и божества, но логиката, од моја моментална гледна точка не го вели тоа.
The Spammer
The Spammer
Epic Spammer

Број на мислења : 1210
Join date : 2010-02-11
Age : 32
Местолокација : Скопје

http://www.spammers.forumtwilight.com

Вратете се на почетокот Go down

Религија Empty Re: Религија

Пишување by Виктор a.k.a Вик Саб Фед 20, 2010 6:02 pm

The Spammer напиша:
Виктор a.k.a Вик напиша:Секој може да зборува како не верува во богови бла бла бла бла... но факт е дека во најочајниот момент во својот живот кога нема да можете да побарате помош од некој, ќе побарате од вашиот бог ... Зарем не?

Кој бог пеер? Кој е тој наш бог? Јас не верувам едноставно, не ми е логично да постои, а се надополнува тоа што сум голем противник на хиерархија, авторитет и лажење (лицемерие, ватевар)... Очаен човек е човек без објективна свест, не можеш ти да се потпираш на човек кој е очаен, без разлика кои сфаќања ги има тогаш... Сите сме подлежни на болести и пореметувања, така да секој момент може јас да се пореметам и да почнам да навивам са Монархија, кралица и божества, но логиката, од моја моментална гледна точка не го вели тоа.

Во твој случај тоа и бил христијанскиот бог... јас го разбирам твоето верување дека не постои, но ја не мислев на човек без објективна свест... едноставно кога ќе се најдеш во ситуација каде што не постои некој очевиден излез, ќе му се обратиш на твојот бог... како што веќе кажав... иначе зашто твој би бил христијанскиот ? Па тоа е... прилично лесно да се одговори... Целата твоја култура ( и мислам на култура во поширока смисла) е оформена заради Христијанската религија, од твоето име, начинот на облекување, начинот на празнување и бла бла бла бла


А за тоа противник на лажење лицемерие итн... Ти збориш за институцијата црква... ама не секоја религија има црква во формална смисла на зборот...
Виктор a.k.a Вик
Виктор a.k.a Вик
Master Spammer

Број на мислења : 478
Join date : 2010-02-12
Age : 33

Вратете се на почетокот Go down

Религија Empty Re: Религија

Пишување by Nikche Нед Фед 21, 2010 3:31 am

Според тоа како што самиот го кажуваш, очигледно е дека религијата само ги прави луѓето да се разликуваат или ги разделува. Како што му кажа на Бојан за културата , празниците , бла бла бла ^^
Nikche
Nikche
Потенцијален Спамер

Број на мислења : 32
Join date : 2010-02-12
Age : 32
Местолокација : Скопјето/Влаето

Вратете се на почетокот Go down

Религија Empty Re: Религија

Пишување by The Spammer Нед Фед 21, 2010 5:09 am

Без разлика на сè што кажа, зборев дека кога човек станува очаен (Зборувам за комплетна и максимална очајност, а не ако добие двојка математика); Да речеме некои мигови пред да умре човек, а знае дека ќе умре, тој ја губи осетта за објективно размислување и подлегнува под дејство на неговите чувства, односно стравот и очајноста и со тоа престанува да размислува бистро, а ти кажав дека мислењето на човек кој не размислува бистро, објективно и свесно не ни е потребно. Без разлика дали во минатото бил интелегентен и „Open minded“ човек, пошто ќе повторам, сите ние сме подлежни на деформитет од било кој вид, без разлика дали е психички, или физички. А за тоа со двојката математика; Мислам дека само луѓе кои немаат изградено свое его, луѓе без став и слично стануваат очајни во такви услови. Мислам, колку треба да немаш самодоверба за да се молиш на Господ за такви работи.... Инаку, за црквата пеер, само ги издвојував лошите особини на религијата, а црквата е дел од религијата (најчесто), пошто мора некој да ја проповеда, слично како што џандарите го проповедаат капитализмот. И уште ова, за на Никче последниот пост: Тоа е еден од доказите дека било кој вид на авторитет над тебе, без разлика дали е крал/кралица, власт, или бог преставува од самиот старт нееднаквост, последователно, војни и убиства. Пошто сè додека постои човек кој е „почовек“ од друг ќе постои нееднаквост и војна...
The Spammer
The Spammer
Epic Spammer

Број на мислења : 1210
Join date : 2010-02-11
Age : 32
Местолокација : Скопје

http://www.spammers.forumtwilight.com

Вратете се на почетокот Go down

Религија Empty Re: Религија

Пишување by Прчла Нед Фед 21, 2010 4:06 pm

The Spammer напиша:Пошто сè додека постои човек кој е „почовек“ од друг ќе постои нееднаквост и војна...

Лајк! I love you
Прчла
Прчла
Женска на админот

Број на мислења : 1499
Join date : 2010-02-11
Age : 31

https://www.facebook.com/gea.chador

Вратете се на почетокот Go down

Религија Empty Re: Религија

Пишување by Виктор a.k.a Вик Нед Фед 21, 2010 5:49 pm

Религијата сама по себе нема лоши страни... ниедна религија на светов нема лоши страни ... обредите и ритуалите во една заедница вршат ... хмм.... интегративна функција поточно ги доближуваат луѓето еден до друг и им даваат чувство на припадност...истотака религијата го гради моралот кај човекот...

Истотака религијата им дава моќ на луѓето... веќе не им е страв од непознатото бидејќи нивниот бог ќе им помогне у секоја ситуација.. и така луѓето се развиваат од пештерски идиоти до денешен ден.... само заради религијата

А од друга страна... институцилизираноста на религијата има лоши и добри страни... добра страна е дека...црквите ја негуваат религијата, допринесуваат во развитокот на културата, тие истотака се и хуманитарни организации( барем така викаат дека се), а лошите работи очигедно ги знаете па нема потреба да се замарам да ги пишувам...


НАРАВОУЧЕНИЕ: Без разлика дали ви се допаѓа феноменот религија или не... тоа е составен дел од вас.. од вашето размислување, вашето однесување итн...
Виктор a.k.a Вик
Виктор a.k.a Вик
Master Spammer

Број на мислења : 478
Join date : 2010-02-12
Age : 33

Вратете се на почетокот Go down

Религија Empty Re: Религија

Пишување by Виктор a.k.a Вик Нед Фед 21, 2010 5:50 pm

Jelena Karleuša напиша:
The Spammer напиша:Пошто сè додека постои човек кој е „почовек“ од друг ќе постои нееднаквост и војна...

Лајк! I love you

па најлогично е да постои баш таа појава... Дарвинова теорија??!??!?
Виктор a.k.a Вик
Виктор a.k.a Вик
Master Spammer

Број на мислења : 478
Join date : 2010-02-12
Age : 33

Вратете се на почетокот Go down

Религија Empty Re: Религија

Пишување by The Spammer Нед Фед 21, 2010 6:39 pm

Религијата сама по себе нема лоши страни... ниедна религија на светов нема лоши страни ... обредите и ритуалите во една заедница вршат ... хмм.... интегративна функција поточно ги доближуваат луѓето еден до друг и им даваат чувство на припадност...истотака религијата го гради моралот кај човекот...


Основна лоша работа е постоењето на авторитет и создавањето на стравопочит, а инаку луѓето можат да се доближуваат на многу други начини, на пример преку музика која што има сличен ефект како ритуалот, чуство на припадност имам и јас во Пикет и во Анархистичкиот Фронд, а и двете се против религија.

Истотака религијата им дава моќ на луѓето... веќе не им е страв од непознатото бидејќи нивниот бог ќе им помогне у секоја ситуација.. и така луѓето се развиваат од пештерски идиоти до денешен ден.... само заради религијата

Им давало моќ на неосазнените луѓе кои немале став и его како што кажав. Тие го немале ставот поради незнаењето, поради тоа што немало логика такво нешто да се знае во тој период и логично е да се плашиш и да бараш спас во нешто повисоко од тебе незнаејќи дека со тоа што се молиш на бога всушност сам си помагаш: психологија на човекот и моќта на потсвеста. Патот од пештерски идиоти до денес е пропратен со религии, но не значи дека таа припомогнала во развојот на човештвото. Помогнала во почетокот како што кажав, но од среден век до денеска само е една од основните причина за појава на војни и угнетување на луѓе. Среден век... Заради таа религија немало прогрес илјада години. И баш заради масоните кои се побуниле на тогашната религија започнал развитокот.


А од друга страна... институцилизираноста на религијата има лоши и добри страни... добра страна е дека...црквите ја негуваат религијата, допринесуваат во развитокот на културата, тие истотака се и хуманитарни организации( барем така викаат дека се), а лошите работи очигедно ги знаете па нема потреба да се замарам да ги пишувам...

Ова е јасно Smile


НАРАВОУЧЕНИЕ: Без разлика дали ви се допаѓа феноменот религија или не... тоа е составен дел од вас.. од вашето размислување, вашето однесување итн...

Ако го сумираш цел муабет ќе сфатиш дека не си во право. Тоа е твое индивидуално и субјективно мислење.
The Spammer
The Spammer
Epic Spammer

Број на мислења : 1210
Join date : 2010-02-11
Age : 32
Местолокација : Скопје

http://www.spammers.forumtwilight.com

Вратете се на почетокот Go down

Религија Empty Re: Религија

Пишување by The Spammer Нед Фед 21, 2010 6:44 pm

па најлогично е да постои баш таа појава... Дарвинова теорија??!??!?

Дарвинова теорија се базира на 2000 години учења од тој тип, во минатото религија, денеска капитализам... Нормално е дека постои еволуција, и дека појакиот ќе го изеде послабиот, но тоа е кај суштествата што немаат свест... Прост пример, мачката на Станчо - Сиси... Таа не ја пушта ќерка `и да влага во дневна соба пошто `и ја краде терторијата, а е посилна од нејзе и може да `и забрани и мачето е угнетено и седи ко избацено цело време... Но дали некоја нормална мајка би `и го направила тоа на својата ќерка? Да не разбереш погрешно... Не викам дека не постои еволуција и инстинкт за продолжување на видот и слично... Но како поминува времето свеста надминува сè... Ние сме свесни суштества и затоа не треба да се споредуваме со бубашваби. Има разлика сепак.

П.С. Геа, фала за лајкот Smile
The Spammer
The Spammer
Epic Spammer

Број на мислења : 1210
Join date : 2010-02-11
Age : 32
Местолокација : Скопје

http://www.spammers.forumtwilight.com

Вратете се на почетокот Go down

Религија Empty Re: Религија

Пишување by Виктор a.k.a Вик Нед Фед 21, 2010 7:08 pm

Дарвинова теорија се базира на 2000 години учења од тој тип, во минатото религија, денеска капитализам

Дарвиновата теорија се спротиставува на секоја религија. Дарвин бил осудуван од Црквата... така да тоа не ти држи вода...

... Нормално е дека постои еволуција, и дека појакиот ќе го изеде послабиот, но тоа е кај суштествата што немаат свест...

Тоа не е само кај суштествата кои што немаат свест... тоа е и кај луѓето.... ти не идеш у школо зашто толку многу уживаш во учењето... идеш у школо за да станеш "појак" и да можеш да го "изедеш" послабиот...
Виктор a.k.a Вик
Виктор a.k.a Вик
Master Spammer

Број на мислења : 478
Join date : 2010-02-12
Age : 33

Вратете се на почетокот Go down

Религија Empty Re: Религија

Пишување by Виктор a.k.a Вик Нед Фед 21, 2010 7:14 pm

Им давало моќ на неосазнените луѓе кои немале став и его како што кажав. Тие го немале ставот поради незнаењето, поради тоа што немало логика такво нешто да се знае во тој период и логично е да се плашиш и да бараш спас во нешто повисоко од тебе незнаејќи дека со тоа што се молиш на бога всушност сам си помагаш: психологија на човекот и моќта на потсвеста.

и сам кажуваш дека им давало моќ на луѓето, без разлика дали доаѓала моќта од страна на богот или од потсвества на човекот... неможеш да одрекнеш дека религијата била клучен елемент во развитокот на човештвото...
Виктор a.k.a Вик
Виктор a.k.a Вик
Master Spammer

Број на мислења : 478
Join date : 2010-02-12
Age : 33

Вратете се на почетокот Go down

Религија Empty Re: Религија

Пишување by The Spammer Нед Фед 21, 2010 7:22 pm

Дарвиновата теорија се спротиставува на секоја религија. Дарвин бил осудуван од Црквата... така да тоа не ти држи вода...

Малце е глупаво сега да глумиме просветители и да ми објаснуваш кој е Дарвин, а тоа пошто не си ме разбрал добро, ама нема везе, ќе се обидам да се објаснам убаво... Зборам за општество базирано на религија, а ти колку сакаш биди објективен ум секогаш ќе ти влијае општеството, значи Дарвин имал влијание, а како влијание зборам за авторитетот... Кога не би имал таков став, тогаш би бил анархист, ама пошто не е анархист, значи дека сепак верува во авторитет. А тоа е она на кое јас велам не.

Тоа не е само кај суштествата кои што немаат свест... тоа е и кај луѓето.... ти не идеш у школо зашто толку многу уживаш во учењето... идеш у школо за да станеш "појак" и да можеш да го "изедеш" послабиот...

Ама во капитализам, опшество базирано на авторитет и угнетување на оние кои се послаби од тебе. А еве пошто потенцираше дека јас не одам во школо пошто толку многу уживам во учењето, да знаеш дека грешиш, поготово во трета и четврта година кога бирам на кој смер сакам да одам и горе - доле бирам што сакам да учам. Лично за мене... Има предмети што се досадни пеер ама повеќето предмети ми се допаѓаат и ги учам колку што сметам дека треба и сметам дека е доволно. Сепак... Морам да ги учам и другите зошто би било наивно со неучење да се спротиставувам на целиот систем. Да беше Анархија би го учел исклучиво само тоа што сакам, ама пошто не е, ќе мора да се учат и споредни работи за да се преживее.

и сам кажуваш дека им давало моќ на луѓето, без разлика дали доаѓала моќта од страна на богот или од потсвества на човекот... неможеш да одрекнеш дека религијата била клучен елемент во развитокот на човештвото...

Не одрекувам. Изгледа лошо си прочитал. Само реков дека од среден век па наваму лошо влијаело. Ти кажав дека било добро во почетокот кога биле луѓето неосознаени... Но понатаму, кога се јавила науката и `и се спротиставила во повеќето работи ја издоминирала религијата. Така да многу мал период влијаела добро.
The Spammer
The Spammer
Epic Spammer

Број на мислења : 1210
Join date : 2010-02-11
Age : 32
Местолокација : Скопје

http://www.spammers.forumtwilight.com

Вратете се на почетокот Go down

Религија Empty Re: Религија

Пишување by Виктор a.k.a Вик Нед Фед 21, 2010 7:24 pm



Основна лоша работа е постоењето на авторитет и создавањето на стравопочит, а инаку луѓето можат да се доближуваат на многу други начини, на пример преку музика која што има сличен ефект како ритуалот, чуство на припадност имам и јас во Пикет и во Анархистичкиот Фронд, а и двете се против религија.



Јас сметам дека добра работа е постоењето на авторитет и стравопочит... луѓето (како што веќе имаме праено муабет и ми го знаеш моето мислење) во природа се себични и злобни.. доколку не постои авторитет и стравопочит... светот би се нашол во хаос...а музиката на почетокот била само начин да се практикува религијата... што значи доколку не би постоела религијата не би постоела музиката во својот денешен изглед... не би постоеле Пикет и Анархистичкиот ФронД бидејќи не би имало религија за која би се противеле....
Виктор a.k.a Вик
Виктор a.k.a Вик
Master Spammer

Број на мислења : 478
Join date : 2010-02-12
Age : 33

Вратете се на почетокот Go down

Религија Empty Re: Религија

Пишување by The Spammer Нед Фед 21, 2010 7:31 pm

Јас сметам дека добра работа е постоењето на авторитет и стравопочит... луѓето (како што веќе имаме праено муабет и ми го знаеш моето мислење) во природа се себични и злобни.. доколку не постои авторитет и стравопочит... светот би се нашол во хаос...а музиката на почетокот била само начин да се практикува религијата... што значи доколку не би постоела религијата не би постоела музиката во својот денешен изглед... не би постоеле Пикет и Анархистичкиот ФронД бидејќи не би имало религија за која би се противеле....

Луѓето се злобни во капитализмот, со работите кои им се дадени како такви, пошто ги земаат работите здраво за готово, не размислуваат што би се случило кога не би се појавел Мојсеј да проповеда и не размислуваат за како би изгледало едно исто паралелно општество... Инаку за музиката... Така се појавила, знам, ама и да не се појавеле Мојсеј/Исус/Мухамед/Џах/Буда пак кога - тогаш ќе удрел некој камен од камен и ќе сфател дека е интересен звукот и ќе почнел да прави музика. Инаку... Да не би постоела најмала работа во минатото не би постоело ова што го имаме сега... Да не би постоел Хитлер, не би се родиле сега... Но тоа не значи дека треба да го почитуваш Хитлер. Така се одвивале настаните... Да, денеска не би постоеле Пикет И Анархистички фронд пошто тие би се формирале уште во првата година од наша ера. ПИкет не би свиреле панк, нормално grin
Ама сведоци сме дека сето тоа се случило и дека постоела религија и сè и во овој свет тоа е единствена опција поради детерминираноста на работите, ама затоа, ние треба сега и тука да се избориме за подобро утре.
The Spammer
The Spammer
Epic Spammer

Број на мислења : 1210
Join date : 2010-02-11
Age : 32
Местолокација : Скопје

http://www.spammers.forumtwilight.com

Вратете се на почетокот Go down

Религија Empty Re: Религија

Пишување by Виктор a.k.a Вик Нед Фед 21, 2010 7:34 pm

Не се согласувам со тоа... луѓето СЕ злобни и себични , без разлика дали живеат во капитализам,социјализам,монархија, робовладетелство итн... Во нашиот генетски код е да гледаме главно за себе па подоцна за другите...

и забегавме од темата....
Виктор a.k.a Вик
Виктор a.k.a Вик
Master Spammer

Број на мислења : 478
Join date : 2010-02-12
Age : 33

Вратете се на почетокот Go down

Религија Empty Re: Религија

Пишување by The Spammer Нед Фед 21, 2010 7:39 pm

Не се согласувам со тоа... луѓето СЕ злобни и себични , без разлика дали живеат во капитализам,социјализам,монархија, робовладетелство итн... Во нашиот генетски код е да гледаме главно за себе па подоцна за другите...

и забегавме од темата....


Нормално... Ако го немаш чуството за самоодржување ќе умреш... Мораш да се оддржуваш, ама никој никогаш не кажал дека егоизмот треба да биде во волкаво ниво... Ако ти се задоволуваш со тоа што им помагаш на други, пак ради тоа што ти се чувствуваш убаво, ама сепак ќе правиш нешто добро за сите. Значи егоизмот го претвараш во хуманизам, или како се нарекува тоа спротивно на егоизам, ако знае некој нека ме поправи Smile

П.С. Имаме свест... Свест > Нагони...

Пример: Имаш нагон за продолжување на својот вид, тој е во твојот генетски код, ама не ги е*еш сите жени по улица баш ради тоа што си свесно суштество. Исто и за жените... Дури кај нив е и поизразено...

Иначе мислам дека темата си е на место. Брб идам до горе да си ја средам гитарата...
The Spammer
The Spammer
Epic Spammer

Број на мислења : 1210
Join date : 2010-02-11
Age : 32
Местолокација : Скопје

http://www.spammers.forumtwilight.com

Вратете се на почетокот Go down

Религија Empty Re: Религија

Пишување by Виктор a.k.a Вик Нед Фед 21, 2010 7:44 pm

темава неможе да се дискутира на форум... многу работи не ги доразбираме... и многу работи неможат да се напишат
Виктор a.k.a Вик
Виктор a.k.a Вик
Master Spammer

Број на мислења : 478
Join date : 2010-02-12
Age : 33

Вратете се на почетокот Go down

Религија Empty Re: Религија

Пишување by The Spammer Нед Фед 21, 2010 8:26 pm

темава неможе да се дискутира на форум... многу работи не ги доразбираме... и многу работи неможат да се напишат


Знам дека не е исто како во живо, ама сметам дека треба да се продолжи муабетот... Ама не само меѓу нас двајца туку општо да се прошири, без напињање, без убедување, без ништо... Едноставно да кажуваме што мислиме за религија. Пошто до сега само ја критикувавме религијата... Јас сакам да издвојам три доста интересни религии:

-Будизам, нели првата религија која верува во човек, а не во нечовечко битие. Доста е интересна, ствара мир, хармонија и слично.
-Растафари, мешавина од будизам и христијанство. Мала разлика е што при медитација консумираат канабис зошто само така можат да стапат во контакт со „Џах“ - нивниот бог, некоја друга форма на „Џехова“, односно нивно толкување на името. Канабис е дрвото на животот во Растафари религијата.
-Хиндузам, верување во растенија и животни беше нешто, не знам баш многу за религијава, знам дека Кришна им е бог, односно нешто како аватар на големиот Бог или слично... Јашода е мајката на Кришна и тако то... Ако знае некој нешто повеќе нека напише. Не знам само дали Кришна = Харе Кришна... Хмм... Треба да се читне.

П.С. Христијанство и Ислам ако сака некој нека ги коментира, мене ми се многу искомерцијализирани и здодевни веќе... А плус и многу малце знам за Исламот... И ако може пишете нешто за Јудаизмот (Еврејство... Како и да се вика правилно веќе)

Иначе... За крај, јас сум краен противник на било каков тип на авторитет. Така што сум противник на сите религии, ама свесни сме дека секоја работа си носи по некое добро, помалку или повеќе...
The Spammer
The Spammer
Epic Spammer

Број на мислења : 1210
Join date : 2010-02-11
Age : 32
Местолокација : Скопје

http://www.spammers.forumtwilight.com

Вратете се на почетокот Go down

Религија Empty Re: Религија

Пишување by Даме Спамерот Сре Мар 03, 2010 3:34 am

Потполно се согласувам со Никче и Бојан, нема никаква виша сила а не пак сила т.е Господ кој ги создал Адам и Ева и кои биле први луѓе..Не е точно Чарлс Дарвин е во право. Само по пат на еволуција настанал човекот па понатаму се штракал или размножувал! Тое е моето мислење!
Даме Спамерот
Даме Спамерот
Master Spammer

Број на мислења : 246
Join date : 2010-02-11
Age : 32
Местолокација : Центарот на Спамовите Ѓорче Петров

Вратете се на почетокот Go down

Религија Empty Re: Религија

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 2 1, 2  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот