Geek вицови

Go down

Geek вицови Empty Geek вицови

Пишување by Gogo Redscreen on Чет Фед 18, 2010 12:41 pm

Овде идат сите ИТ, математичко-физички и други гииковски вицови.
Од мене еден:
Иде програмер на бензиска и тој што работи таму му вика:
- Сакаш 95 или 98?
Програмерот: - А што немате ХР?
Gogo Redscreen
Gogo Redscreen
(Не)пријател на Админот

Број на мислења : 53
Join date : 2010-02-15
Age : 27
Местолокација : Елиптична галаксија - (наводници)Млечен Пат(наводници) = Milky Way како чоколатцето.

Преглед на профилот на членот http://Немам. Кој ќе дава 1000ден. годишно за домејн?

Вратете се на почетокот Go down

Geek вицови Empty Re: Geek вицови

Пишување by The Spammer on Чет Фед 18, 2010 1:35 pm

Хахахаха! Гого ѕвер! ^^

Иначе Гого, мислам дека го имам вицот со ИТ што го имаше ставено, ќе видам сега, ако го имам ќе го ставам.

Note: Го немам... Тапа... Хмм, сигурен сум дека ми го имаше праетно некој... Нема везе, ќе пробам друг пат да го најдам.
The Spammer
The Spammer
Epic Spammer

Број на мислења : 1210
Join date : 2010-02-11
Age : 27
Местолокација : Скопје

Преглед на профилот на членот http://www.spammers.forumtwilight.com

Вратете се на почетокот Go down

Geek вицови Empty Re: Geek вицови

Пишување by Spambot on Чет Фед 18, 2010 6:31 pm

Работна недела на еден IT специјалист

Понеделник
9:05
Доаѓање на работа. Кафе, читање весници.

9:20
Се јавија од книговодство, викаат дека не можат да се поврзат со серверот accounting.
Им го дадов стандардниот одговор бр.112: "Што знам... Од кај мене работи...". Им зборев уште нешто, а потоа им реков да пробаат да го ребутираат компјутерот и да се обидат повторно.
Во меѓувреме од UPS-от го откачив кафематот (и така кафето беше при крај) и повторно го уклучив кабелот од серверот accounting... Веднаш потоа се јавија од книговодство да ми кажат дека се е во ред и дека успеале да се закачат на серверот.
Ништо поубаво од задоволни корисници.
10:20
Кравата од маркетинг се жалела дека не и работи
мрежната карта. И промумлав дека ќе ја поврзам со
нашиот стручњак за комуникации и ја префрлив
врската кај чуварот. Оваа модерна опрема
навистина ја олеснува работата.


10:50
Шефот сврати кај мене. Демек имало многу поплаки
за квалитетот на корисничката поддршка. Го
прашав кој се жали. Јасно, маркетинг. Шефот рече
дека ќе го среди тоа, ме извести дека нема да биде
тука во остатокот на денот и отиде да игра тенис.


11:05
Овој понеделников ќе ме уништи. Напишав во
книгата "отсутен поради купување дискети" и
здимив во град.


16:20
Враќање од "купувањето дискети". Погледнав
на бројачот на пораки... Беше празен.
Најверојатно причината за тоа е дека не ја ни вклучив секретарката. Го средив тоа и дополнив некој напомени во дневникот.


10:25
Одење дома.


Вторник
9:10
Пак дојде шефот и пак сакаше да ми ги пренесе
поплаките на таа кравата од маркетинг. Му го
покажав мојот нов screensaver Hot Amanda што го симнав од
интернет. Ептен му се свиде - сакаше копија па му
дадов дискета и го прашав како ќе го реши
проблемот со жалбите. Одговори дека најверојатно
ќе вработи уште еден човек пошто јас не можам да
постигнам се сам.

9:50
Стигнав до осмото ниво во DOOM.

10:25
Се јави стручниот советник на заменикот директор
за производство. Сакаше да знае како се цртале
графици во excel. Му реков дека за такви специјални
барања имаме стручен советник и го префрлив
повикот кај чуварот. Добро е што ги имаме тие
модерни телефони.

11:00
Дојде чуварот. Рече дека постојано му се јавуваат
некои луѓе и го прашуваат чудни работи. Му реков
дека ќе го подучам, ако седне наместо мене покрај
телефонот еден час.
Се согласи.

11:05
Одење на ручек.

14:00
Враќање од ручек. Чуварот поштено седеше покрај
телефонот. Рече дека телефонот се убил од ѕвонење
и затоа сите повици ги проследувал во бифето.
Типот е стварно ОК.


14:10
Почнав да го подучувам чуварот (се вика Горан) во
QUAKE. Беше навистина добар ученик и после два часа
ме мачкаше. Осетив дека дечково има потенцијал.

16:00
На Горан му заврши смената па завршивме и со
часовите по quake. Мене ми остана уште еден саат.

16:30
Дома...


Среда

8:30
Шефот си го одржа ветувањето и донесе нов човек
за техничка поддршка. Некојси Тошко. Му ја
покажав просторијата со серверот, свичот и му
ставив компјутер на масата. Нешто мрчеше дека бил
ептен стар компјутерот ама го уверив дека за windows
му е сосем доволен и црно-бел монитор.

9:00
Компјутерот на Тошко штотуку заврши со
бутирањето. Веднаш почна да се интересира како да
се прикачи на мрежата. Затоа му отворив
корисничко име. Минималната должина на лозинката
ја поставив на 64 карактери. Нека ужива малку и он.

9:15
Се јавија од книговодство дека им е потребно ново
корисничко име за некоја нова колешка. Им кажав
дека за тоа е потребен специјален формулар кој ќе
биде потпишан од шефот на одделението, сите
останати раководители, магационерот и
директорот. Малку се чудеа ама престанаа кога им
спуштив слушалка.

10:05
Се јави некоја Ирена од книговодство. Демек и
требал акаунт за на мрежа. По гласот ми се чинеше
дека има околу 20 години. Ја прашав за име, презиме,
датум на раѓање, брачна состојба, адреса и
телефон. Предпоставката беше точна. 22, немажена.
Затоа и реков дека лозинката ќе и ја дадам вечер,
лично кај неа дома.


11:05
Тошко конечно го "потера" компјутерот и
почна да работи. Го пратив по цигари. Нека се учи
дечкото.

11:20
Тошко ги донесе цигарите. Му го покажав
упатството за AS/400 и му реков да седи покрај
телефонот за да искуси и практична работа. После
отидов на ручек.

16:00
Враќање од ручек. Тошко очигледно доживеал
нервен слом - три саата покушавал да го стартува
accounting серверот. Му реков дека е кретен и пак го
пратив по цигари. После тоа пак го приклучив
мрежниот кабел на accounting серверот. Сликата на
телевизорот се расипа малку после тоа ама сепак
работата има предност.

16:10
Секретарката од кадрово праша како се правел spell
check во word. И реков да ја искористи кратенката
Ctrl-Alt-Del на тастатурата. Се заблагодари и ја спушти
слушалката.

16:30
Го фатив Тошко во WC како чита огласи за работа.
Си помислив како денот успеал во потполност и си
отидов дома.


Четврток

8:30
Пак се појави шефот (зар ќе доаѓа вака секое утро,
па не можам ни весник да прочитам), ама за среќа
имаше добри вести. Тошко се јавил дека веќе нема
да доаѓа на работа. Му реков на шефот дека денес е стварно
тешко да се најде некој што вреди. Мислам стварно!
Да го делам ова убаво местенце со уште некој...

8:55
Се јави некој од логистика, демек немал некои
фонтови. Го прашав каков чип има на графичката
карта и се разбира не знаеше. Му реков прво да ги
дознае сите информации за својот компјутер па
после да ме бара.

9:15
Пак се јави оној од логистика. Дознал дека чипот
на видео картицата немал врска со фонтовите. Му
одговорив дека не го прашав за видео картичката
туку за графичката картичка. Се извини, рече дека
ќе дознае и спушти слушалка.

9:30
Се јавија од сметководство, дека на фактурите
наместо ќ и ѓ им се појавувале апострофи.
Тоа беше веќе втор проблем со фонтови денес па им
ветив деќа ќе средам. По кратко размислување
решив централно да ги променам сите шаблони за
документи. Ставив бели букви на бела позадина, а
за секој случај ставив дефолт фонт да биде wingdings.

10:00
На сред 4 ниво на quake налета Горан, па игравме со
него преку мрежа и здробивме некој морон од
второто одделение. Притоа му напишавме дека е
патетичен кретен и дека појма нема како се игра.

12:00
Горан ме праша дали сакам да одам со него на ручек.
Размислив колку само дебилни прашања за фонтови
ме очекуваат и отидов со него. После не се ни
враќав на работа.Петок

9:00
Доаѓање на работа. Читање весници.

9:25
Се јави некој цреп од правна служба. Ја заборавил
лозинката, па го советував да ја искористи
специјалната процедура FDISK. Се заблагодари и
спушти. Боже зар и вакви кретени има?

9:35
Пак се јави тој од правна служба. Проблемот со
лозинката е решен ама се појавил нов.
После бутирањето му пишувало Error accessing Drive 0. Му
реков дека е тоа хардверски проблем и дека му
треба нов компјутер.

10:15
Малер: кретенот што го матљавме вчера во quake бил
шефот. Улета бесен како рис кај мене во
канцеларијата и не реагираше ни на мојот нов Playboy
скринсејвер.
Од понеделник имам шут карта.

10:00
Го правам истото што го правеше Тошко. Читам
огласи за работа и се јавувам на некои од нив. Во
паузите помеѓу телефонирањето ги дотерувам
макроата, ја додавам наредбата Delete Document. Без
добра системска поддршка ниедна фирма не може да
биде успешна.

11:15
Најдов нова работа. Уствари потполно иста
функција како и овде само во подобра фирма.
На одење пуштам worm во мрежата, го менувам
распоредот на локалите на телефонската централа,
ги поништувам сите шифри за влез во зградата и си
ја пакувам шољата за кафе.


Еве го Smile


Последната промена е направена од Spambot на Чет Фед 18, 2010 8:03 pm. Мислењето е променето 1 пати
Spambot
Spambot
The Spammer

Број на мислења : 115
Join date : 2010-02-17
Age : 108
Местолокација : World Wide Web

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Geek вицови Empty Re: Geek вицови

Пишување by The Spammer on Чет Фед 18, 2010 6:48 pm

Да, да... Smile Еи, само стај му бои некои срања, да изгледа попривлечно зошто вака делува многу големо Smile
The Spammer
The Spammer
Epic Spammer

Број на мислења : 1210
Join date : 2010-02-11
Age : 27
Местолокација : Скопје

Преглед на профилот на членот http://www.spammers.forumtwilight.com

Вратете се на почетокот Go down

Geek вицови Empty Re: Geek вицови

Пишување by Spambot on Чет Фед 18, 2010 8:04 pm

Еве у рандом бои Razz
Spambot
Spambot
The Spammer

Број на мислења : 115
Join date : 2010-02-17
Age : 108
Местолокација : World Wide Web

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Geek вицови Empty Re: Geek вицови

Пишување by The Spammer on Чет Фед 18, 2010 8:08 pm

Топ! Само што црната не се чита.
The Spammer
The Spammer
Epic Spammer

Број на мислења : 1210
Join date : 2010-02-11
Age : 27
Местолокација : Скопје

Преглед на профилот на членот http://www.spammers.forumtwilight.com

Вратете се на почетокот Go down

Geek вицови Empty Re: Geek вицови

Пишување by Spambot on Чет Фед 18, 2010 8:17 pm

Подвлекуваш зборот и добива уникатна боја XD
Spambot
Spambot
The Spammer

Број на мислења : 115
Join date : 2010-02-17
Age : 108
Местолокација : World Wide Web

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Geek вицови Empty Re: Geek вицови

Пишување by The Spammer on Чет Фед 18, 2010 8:22 pm

Уникатна боја со уникатна позадина Smile Сè во едно... За само 5 денари по секунда*. Razz
93 денари со ДДВ*
The Spammer
The Spammer
Epic Spammer

Број на мислења : 1210
Join date : 2010-02-11
Age : 27
Местолокација : Скопје

Преглед на профилот на членот http://www.spammers.forumtwilight.com

Вратете се на почетокот Go down

Geek вицови Empty Re: Geek вицови

Пишување by Spambot on Пет Фед 19, 2010 7:39 pm

Попуст 15.3% од мене.
Spambot
Spambot
The Spammer

Број на мислења : 115
Join date : 2010-02-17
Age : 108
Местолокација : World Wide Web

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Geek вицови Empty Re: Geek вицови

Пишување by The Spammer on Пет Фед 19, 2010 7:48 pm

Знаете дека лаже, нели? Знаете дека секогаш најниските цени ги имате кај мене, така? Freak

______________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Geek вицови Spam2a
Додавајте репутација, немајте гајле... lol!
The Spammer
The Spammer
Epic Spammer

Број на мислења : 1210
Join date : 2010-02-11
Age : 27
Местолокација : Скопје

Преглед на профилот на членот http://www.spammers.forumtwilight.com

Вратете се на почетокот Go down

Geek вицови Empty Re: Geek вицови

Пишување by Spambot on Пет Фед 19, 2010 8:06 pm

+ Ни патно трошкови не зиам!
Spambot
Spambot
The Spammer

Број на мислења : 115
Join date : 2010-02-17
Age : 108
Местолокација : World Wide Web

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Geek вицови Empty Re: Geek вицови

Пишување by The Spammer on Пет Фед 19, 2010 8:15 pm

Spambot напиша:+ Ни патно трошкови не зиам!

Дали ова ви делува реално??? Smile

______________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Geek вицови Spam2a
Додавајте репутација, немајте гајле... lol!
The Spammer
The Spammer
Epic Spammer

Број на мислења : 1210
Join date : 2010-02-11
Age : 27
Местолокација : Скопје

Преглед на профилот на членот http://www.spammers.forumtwilight.com

Вратете се на почетокот Go down

Geek вицови Empty Re: Geek вицови

Пишување by Дадо Сеедно on Пет Фед 19, 2010 8:59 pm

Пер незнам вакви вицови освен еден ама прилично е лош ама ај ке го кажам Very Happy

Како се моли информатичар?
- Во името на alt, ctrl и светиот shift, enter afro
Дадо Сеедно
Дадо Сеедно
Apprentice Spammer

Број на мислења : 51
Join date : 2010-02-14
Age : 27
Местолокација : Скопје Ѓорче Петров

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Geek вицови Empty Re: Geek вицови

Пишување by The Spammer on Пет Фед 19, 2010 9:05 pm

Убиј се Дадо... Хаха, се шалам, не е така лош вицов, само што ни требаат поинтересни вицеви од овој тип, а не вакви површни некои... Дадо ропаче Smile

______________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Geek вицови Spam2a
Додавајте репутација, немајте гајле... lol!
The Spammer
The Spammer
Epic Spammer

Број на мислења : 1210
Join date : 2010-02-11
Age : 27
Местолокација : Скопје

Преглед на профилот на членот http://www.spammers.forumtwilight.com

Вратете се на почетокот Go down

Geek вицови Empty Re: Geek вицови

Пишување by Spambot on Пет Фед 19, 2010 9:13 pm

Ха-ха XD
Spambot
Spambot
The Spammer

Број на мислења : 115
Join date : 2010-02-17
Age : 108
Местолокација : World Wide Web

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Geek вицови Empty Re: Geek вицови

Пишување by Виктор a.k.a Вик on Пет Фед 19, 2010 10:23 pm

СПАМСПАМСПАМСПАМСПАМСПАМСПАМСПАМСПАМСПАМСПАМСПАМСПАМСПАМСПАМСПАМ
СПАМСПАМСПАМСПАМСПАМСПАМСПАМСПАМСПАМСПАМСПАМСПАМСПАМСПАМСПАМСПАМ
СПАМСПАМСПАМСПАМСПАМСПАМСПАМСПАМСПАМСПАМСПАМСПАМСПАМСПАМСПАМСПАМ
СПАМСПАМСПАМСПАМСПАМСПАМСПАМСПАМСПАМСПАМСПАМСПАМСПАМСПАМСПАМСПАМ
СПАМСПАМСПАМСПАМСПАМСПАМСПАМСПАМСПАМСПАМСПАМСПАМСПАМСПАМСПАМСПАМ
Виктор a.k.a Вик
Виктор a.k.a Вик
Master Spammer

Број на мислења : 478
Join date : 2010-02-12
Age : 28

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Geek вицови Empty Re: Geek вицови

Пишување by The Spammer on Чет Апр 22, 2010 1:22 pm

Оди прогамер во месарница и му мика на месарот:
- Измери ми 1K месо.
Месарот му дава кило месо, и по 10 минути програмерот се враќа и му вика на месарот:
- Дај ми уште 24 грама.

______________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Geek вицови Spam2a
Додавајте репутација, немајте гајле... lol!
The Spammer
The Spammer
Epic Spammer

Број на мислења : 1210
Join date : 2010-02-11
Age : 27
Местолокација : Скопје

Преглед на профилот на членот http://www.spammers.forumtwilight.com

Вратете се на почетокот Go down

Geek вицови Empty Re: Geek вицови

Пишување by Slobbo on Пет Дек 03, 2010 2:25 pm

why do computer engineers confuse Halloween and Christmas?
because OCT 31 = DEC 25
Slobbo
Slobbo
Мастер М'рчатор

Број на мислења : 580
Join date : 2010-02-12
Местолокација : 42.006717,21.356319 Според картата на Гоогл

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Geek вицови Empty Re: Geek вицови

Пишување by Прчла on Нед Дек 05, 2010 4:37 pm

Ахахахахахаххахахахааахаххахаха Smile

______________________________________________________________________________________________________________________________________________________
3.14159265358979323846264338327950288419716939937510...
Прчла
Прчла
Женска на админот

Број на мислења : 1499
Join date : 2010-02-11
Age : 26

Преглед на профилот на членот https://www.facebook.com/gea.chador

Вратете се на почетокот Go down

Geek вицови Empty Re: Geek вицови

Пишување by The Spammer on Сре Дек 05, 2012 8:25 pm

Хаха Бобо, ова беше стварно добар виц Razz

______________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Geek вицови Spam2a
Додавајте репутација, немајте гајле... lol!
The Spammer
The Spammer
Epic Spammer

Број на мислења : 1210
Join date : 2010-02-11
Age : 27
Местолокација : Скопје

Преглед на профилот на членот http://www.spammers.forumtwilight.com

Вратете се на почетокот Go down

Geek вицови Empty Re: Geek вицови

Пишување by Прчла on Чет Дек 06, 2012 2:03 am

Ова не е гик виц, ама ајде:

Што е разликата меѓу електрашка и крокодил?
- Крокодилот нема бркови.

______________________________________________________________________________________________________________________________________________________
3.14159265358979323846264338327950288419716939937510...
Прчла
Прчла
Женска на админот

Број на мислења : 1499
Join date : 2010-02-11
Age : 26

Преглед на профилот на членот https://www.facebook.com/gea.chador

Вратете се на почетокот Go down

Geek вицови Empty Re: Geek вицови

Пишување by The Spammer on Пет Дек 07, 2012 1:19 am

А ја па се чудев на кое животно ме потсеќаш Very Happy

______________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Geek вицови Spam2a
Додавајте репутација, немајте гајле... lol!
The Spammer
The Spammer
Epic Spammer

Број на мислења : 1210
Join date : 2010-02-11
Age : 27
Местолокација : Скопје

Преглед на профилот на членот http://www.spammers.forumtwilight.com

Вратете се на почетокот Go down

Geek вицови Empty Re: Geek вицови

Пишување by Прчла on Пет Дек 07, 2012 2:23 am

Αwww тоа е љубов...

______________________________________________________________________________________________________________________________________________________
3.14159265358979323846264338327950288419716939937510...
Прчла
Прчла
Женска на админот

Број на мислења : 1499
Join date : 2010-02-11
Age : 26

Преглед на профилот на членот https://www.facebook.com/gea.chador

Вратете се на почетокот Go down

Geek вицови Empty Re: Geek вицови

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот